Wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym zapraszamy na polskie stoisko narodowe prezentujące najciekawsze cyfrowe innowacje ze świata polskiej nauki na targach Bett London 2024. Stoisko można odwiedzać od 24 do 26 stycznia w centrum wystawienniczym ExCeL London. Partnerami w organizacji stoiska są: Fundacja EdTech Polska i Instytut Pamięci Narodowej.
Targi Bett Show London gromadzą ponad 30 tys. uczestników i 600 wystawców z każdego kontynentu. Konferencja zrzesza przedstawicieli edukacji i nauki, szkolnictwa wyższego, instytucji rządowych i dostawców innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu Bett Show to unikalna okazja do globalnej wymiany doświadczeń, inspiracji i nawiązywania kontaktów.
Polskie stoisko narodowe po raz pierwszy pojawiło się na targach Bett London w 2023 roku, dzięki inicjatywie Centrum Govtech w KPRM. Stoisko cieszyło się niezwykłą popularnością zarówno wśród najmłodszych zafascynowanych nowatorskimi sposobami uczenia się z wykorzystaniem technologii, jak i wśród dorosłych, poszukujących nowych form nauczania i rozwijania kompetencji STEAM.
W tym roku z dumą będziemy prezentować najciekawsze inicjatywy z zakresu cyfryzacji nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, tj.: Jednolity System Antyplagiatowy, cyfrowy certyfikat kwalifikacji zawodowych, portal edukacja.gov.pl, portal Ludzie Nauki, a także inicjatywę Europejskie Miasto Nauki – prestiżowy tytuł przyznany w 2024 roku miastu Katowice.
W polskiej strefie nie zabraknie informacji nt. rządowego programu i Laboratoria Przyszłości. Stoisko współtworzyć będzie również z Instytut Pamięci Narodowej, który zaprezentuje grę “Lotnicy”.
W polskiej strefie będą także prezentowane produkty rodzimych firm z branży EdTech. Ponad 20 polskich przedsiębiorców zaprezentuje innowacyjne rozwiązania technologiczne wspierające naukę i edukację, promując tym samym nasz kraj jako lidera rozwiązań technologicznych dla nauki, szkolnictwa wyższego i edukacji oraz nawiązując cenne relacje biznesowe.
Poznaj projekty, które będziemy prezentować na polskim stoisku narodowym na Bett London 2024
Jednolity System Antyplagiatowy
Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) to nieodpłatne narzędzie dla promotorów pisemnych prac dyplomowych przeznaczone do analizy tekstu pod kątem naruszeń w prawie autorskim. JSA jest dostępny w każdej polskiej instytucji uprawnionej do nadawania tytułu zawodowego lub stopnia naukowego, a zbadanie pracy i wygenerowanie raportu przez system trwa jedynie kilka minut.
JSA jest jedynym systemem antyplagiatowym zintegrowanym z największymi w kraju bazami pisemnych prac dyplomowych i porównuje badane prace do niemal miliarda dokumentów. Dopuszczone do obrony pisemne prace inżynierskie, licencjackie, magisterskie i doktorskie są obowiązkowo analizowane za pomocą JSA już od 2019 roku (w 2016 roku poziom użycia jakichkolwiek narzędzi do walki z plagiatami stanowił jedynie 30-40% obron). System pozwala na uwzględnianie w swojej analizie specyfiki każdej dyscypliny naukowej i spełnia wymagania WCAG.
W odpowiedzi na dynamiczny rozwój narzędzi AI służących do generowania treści pod koniec 2023 roku w JSA jest testowana funkcja identyfikująca fragmenty prac, które mogły zostać wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
Więcej na: jsa.opi.org.pl
Cyfrowy certyfikat kwalifikacji zawodowych
Od 2023 roku w Polsce wprowadzany jest cyfrowy certyfikat kwalifikacji zawodowych. Każdy obywatel wkrótce uzyska dostęp do indywidualnego konta edukacyjnego, na którym będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów poświadczających wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe w wersji elektronicznej.
Od 2026 r. polskie uczelnie będą miały obowiązek wydawania dyplomów w postaci cyfrowej. Powstanie specjalne repozytorium dyplomów elektronicznych, które będzie nie tylko miejscem przechowywania dokumentów, ale też narzędziem do ich wydawania przez uczelnie i inne instytucje naukowe. Każdy z dyplomów cyfrowych będzie opatrywany pieczęcią elektroniczną potwierdzającą jego autentyczność.
Dzięki nowemu systemowi w momencie aplikacji kandydata na studia wyższe czy nowe stanowisko pracy cała niezbędna dokumentacja potwierdzająca wykształcenie będzie mogła być przesłana w pełni cyfrowo.
Dyplomy cyfrowe przyniosą dla uczelni obniżenie kosztów administracyjnych, koniec wydawania odpisów dyplomów oraz możliwość prowadzenia teczki studenta w 100% w postaci cyfrowej.
Ludzie Nauki
Ponad 90 tysięcy polskich naukowców, 32 tysiące projektów i ponad 11,6 tysięcy patentów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad bazą Ludzie Nauki, której misją będzie przybliżenie polskiego środowiska naukowego oraz ułatwienie współpracy z biznesem.
To pierwsza w historii tak obszerna urzędowa baza danych o polskich naukowcach, zawierająca wyłącznie informacje zweryfikowane przez uczelnie i inne polskie instytucje naukowe. Dane te były do tej pory rozproszone w różnych systemach – portal Ludzie Nauki zgromadzi je na jednej, intuicyjnie zaprojektowanej platformie.
Profile naukowców w portalu będą tworzone automatycznie na podstawie danych dostępnych w innych systemach. Znajdziemy tutaj informacje o zatrudnieniu, stopniach i tytułach, osiągnięciach oraz publikacjach. Naukowcy będą mogli wzbogacić swój profil, tj. dodać zdjęcie, dane kontaktowe czy też linki do innych stron.
Ludzie Nauki mają również pełnić rolę ogólnokrajowego systemu, który ma ułatwić uczelniom zarządzanie dorobkiem naukowym. Portal będzie też wspierać procesy związane z wyborami do rad i innych gremiów.
Więcej na: ludzie-nauki.edukacja.gov.pl
Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024
Miasto Katowice zdobyło tegoroczny tytuł Europejskiego Miasta Nauki (ECoS). To pierwsze w historii miasto z Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało to prestiżowe wyróżnienie. Uzyskanie tytułu to efekt wysiłków Miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki przy wsparciu Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki jest przyznawany co 2 lata od 2004 r. przez European Association for the Advancement of Science and Technology, aby ukazać bogactwo i różnorodność europejskiego krajobrazu naukowego. Jego celem jest także wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń. Wcześniej tytuł otrzymały: Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza, Triest i Lejda.
ECoS 2024 pozwoli na ukazanie bogactwa śląskiej nauki na europejskiej arenie badawczej oraz umożliwi jej bliskie poznanie mieszkańcom regionu. W ramach obchodów ECoS w 2024 odbędzie się m.in.: 50 tygodni tematycznych, pasmo Miasto-Region-Akademia, program młodych Miasta Nauki i program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom, a także EuroScience Open Forum 2024 (12–15 June) i 7. Śląski Festiwal Nauki.
Więcej na: us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki
Lotnicy
„Lotnicy – wojna w przestworzach” to autorski projekt gamingowy Instytutu Pamięci Narodowej. Historyczna gra przygodowa zawiera elementy zręcznościowe i zagadki logiczne. Fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i postaciach polskich lotników służących w powietrzu podczas II wojny światowej. Rozgrywka podzielona jest na 6 misji, w których bohaterami są autentyczne postacie: Jan Zumbach, Stanisław Skalski, Anna Leska, Jadwiga Piłsudska, Leszek Owsiany, Lucjan Kretowicz, Witold Korwin-Łopuszański, Władysław Schöffer, Włodzimierz Bernhardt, Stefan Bohanes, Jan Lück, Grzegorz Denisienko. W grze dostępny jest także moduł Dziennika, zawierający kompendium wiedzy historycznej, do której odwołuje się gra.
Więcej na: bnt.ipn.gov.pl/projekty/gry/lotnicy
Szczegółowe informacje
Polskie stoisko narodowe
ExCeL London
Royal Victoria Dock
1 Western Gateway
London
E16 1XL
nr stoiska: NB31
Organizatorzy: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum GovTech, Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy
Partnerzy: Fundacja Edtech Polska, Instytut Pamięci Narodowej