9 czerwca zakończyliśmy tydzień zmagań zawodników podczas multidyscyplinarnego konkursu Droniada GZM 2024. Turniejom towarzyszył szereg wydarzeń takich jak konferencje, warsztaty i pokazy dronowe. Centrum GovTech zostazostało w tym roku partnerem strategicznym wydarzenia.
Tegoroczna edycja Droniady odbywała się w dniach od 3 do 9 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie. Celem inicjatywy jest łączenie różnych środowisk i pokoleń, budowanie relacji między technologią, nauką i biznesem, a także tworzenie przestrzeni dla innowacji, w szczególności skupionych na dronach, robotach i przemyśle przyszłości.
Sześć ścieżek tematycznych Droniady GZM 2024
Podczas dwudniowej konferencji DroniadaTECH by Politechnika Śląska przyglądaliśmy się wyzwaniom społecznym, ekonomicznym i technicznym zrobotyzowanej mobilności. Na sesji specjalnej Centrum GovTech omawialiśmy przyszłość technologii dronowej na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Relację z tego panelu możesz przeczytać tutaj.
Wstępem do foresightu rynku dronowego była konferencja Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Skierowane do sektora BSP wydarzenie miało miejsce 24 maja w Warszawie. Zwieńczeniem inicjatywy jest raport pt. „Scenariusze rozwoju rynku dronowego”. Relację z Droniady Future Forum przeczytasz tutaj.
Droniada Junior by Europejskie Miasto Nauki Katowice to turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich, w którym brały udział 43 zespoły z 21 szkół z całej Polski (łącznie 143 zawodników). Finał rozgrywek dla najmłodszych konstruktorów i pilotów dronów odbędzie się 19 czerwca w Katowicach.
Droniada OBLOT to praktyczna nauka tworzenia przypadków użycia przez studenckie koła naukowe na potrzeby systemu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. W dniach 27-29 września przeprowadzony zostanie challenge na lotnisku OBLOT w Przasnyszu, obejmujący budowę strefy buforowej między strefą skażoną a bezpieczną oraz loty długodystansowe.
W miniony weekend na Pola Marsowe pod Stadionem Śląskim przybyło łącznie kilkanaście tysięcy ludzi. Podczas Droniada Expo odbywały się prezentacje dronów, robotów, systemów zrobotyzowanego transportu, pokazowe konkurencje „Kopalnie marsjańskie” i „Inspekcja”, Wielki Test Metropolitalny, gra terenowa „10 z 50”, Finał Turnieju „Fly to Rescue” o Puchar Szefa BBN, a także ogłoszenie wyników Droniady Challenge. Więcej o konkurencjach przeczytasz tutaj.
Droniada Challenge to wyjątkowy konkurs technologiczny, w którym wzięło udział 11 zespołów akademickich. W zmaganiach o Puchar Szefa BBN konkurowało 30 pilotów wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR. Poniżej prezentujemy wyniki rozgrywek.
Zwycięzcy Droniady Challenge
Zespoły akademickie sprawdzały swoje umiejętności w ramach Droniada Challenge czterech konkurencjach:
Fly to Rescue
- Damian Szewczyk – Raptors
- Jakub Barański – Unmanned Helicopters
- Jakub Przybysz – Raptors
- Szymon Romanek – Akademicki Klub Lotniczy PWR
Kopalnie Marsjańskie
- Akademicki Klub Lotniczy Wrocław
- Raptors
- High Flyers
Inspekcja
- Akademicki Klub Lotniczy Wrocław
- Raptors
- AGH Drones
Sztafeta
- Raptors
- AGH Drone Engineering
- High Flyers
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów! Do zobaczenia za rok na Droniadzie!
Organizator: Instytut Mikromakro
Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Park Śląski
Główny partner tytularny: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Partner strategiczny: Centrum GovTech
Patronat Honorowy: Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, Urząd Lotnictwa Cywilnego
Partner bezpieczeństwa dronowego: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Więcej na: droniada.eu