Strona główna

9 czerwca zakończyliśmy tydzień zmagań zawodników podczas multidyscyplinarnego konkursu Droniada GZM 2024. Turniejom towarzyszył szereg wydarzeń takich jak konferencje, warsztaty i pokazy dronowe. Centrum GovTech zostazostało w tym roku partnerem strategicznym wydarzenia.

Tegoroczna edycja Droniady odbywała się w dniach od 3 do 9 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie. Celem inicjatywy jest łączenie różnych środowisk i pokoleń, budowanie relacji między technologią, nauką i biznesem, a także tworzenie przestrzeni dla innowacji, w szczególności skupionych na dronach, robotach i przemyśle przyszłości. 

Sześć ścieżek tematycznych Droniady GZM 2024

Podczas dwudniowej konferencji DroniadaTECH by Politechnika Śląska przyglądaliśmy się wyzwaniom społecznym, ekonomicznym i technicznym zrobotyzowanej mobilności. Na sesji specjalnej Centrum GovTech omawialiśmy przyszłość technologii dronowej na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Relację z tego panelu możesz przeczytać tutaj.  

Wstępem do foresightu rynku dronowego była konferencja Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Skierowane do sektora BSP wydarzenie miało miejsce 24 maja w Warszawie. Zwieńczeniem inicjatywy jest raport pt. „Scenariusze rozwoju rynku dronowego”. Relację z Droniady Future Forum przeczytasz tutaj.

Droniada Junior by Europejskie Miasto Nauki Katowice to turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich, w którym brały udział 43 zespoły z 21 szkół z całej Polski (łącznie 143 zawodników). Finał rozgrywek dla najmłodszych konstruktorów i pilotów dronów odbędzie się 19 czerwca w Katowicach.

Droniada OBLOT to praktyczna nauka tworzenia przypadków użycia przez studenckie koła naukowe na potrzeby systemu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. W dniach 27-29 września przeprowadzony zostanie challenge na lotnisku OBLOT w Przasnyszu, obejmujący budowę strefy buforowej między strefą skażoną a bezpieczną oraz loty długodystansowe.

W miniony weekend na Pola Marsowe pod Stadionem Śląskim przybyło łącznie kilkanaście tysięcy ludzi. Podczas Droniada Expo odbywały się prezentacje dronów, robotów, systemów zrobotyzowanego transportu, pokazowe konkurencje „Kopalnie marsjańskie” i „Inspekcja”, Wielki Test Metropolitalny, gra terenowa „10 z 50”, Finał Turnieju „Fly to Rescue” o Puchar Szefa BBN, a także ogłoszenie wyników Droniady Challenge. Więcej o konkurencjach przeczytasz tutaj.

Droniada Challenge to wyjątkowy konkurs technologiczny, w którym wzięło udział 11 zespołów akademickich. W zmaganiach o Puchar Szefa BBN konkurowało 30 pilotów wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR. Poniżej prezentujemy wyniki rozgrywek.

Zwycięzcy Droniady Challenge

Zespoły akademickie sprawdzały swoje umiejętności w ramach Droniada Challenge czterech konkurencjach:

Fly to Rescue

  1. Damian Szewczyk – Raptors 
  2. Jakub Barański  – Unmanned Helicopters  
  3. Jakub Przybysz – Raptors 
  4. Szymon Romanek – Akademicki Klub Lotniczy PWR 

Kopalnie Marsjańskie

  1. Akademicki Klub Lotniczy Wrocław 
  2. Raptors 
  3. High Flyers 

Inspekcja

  1. Akademicki Klub Lotniczy Wrocław
  2. Raptors 
  3. AGH Drones 

Sztafeta

  1. Raptors 
  2. AGH Drone Engineering 
  3. High Flyers

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów! Do zobaczenia za rok na Droniadzie!

001Ksawery Synak 30

19 DSC3369

38 DSC3431

51 DSC3470

63 DSC3511

74 DSC3540

79 DSC3549

84 DSC3572

88 DSC3583

96 DSC3612

107 DSC3652

110 DSC3657

191 DSC3967

202 DSC4025

205 DSC4036

212 DSC4100

216 DSC4124

 

droniada grupowe 29


Organizator: Instytut Mikromakro

Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Park Śląski

Główny partner tytularny: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Partner strategiczny: Centrum GovTech

Patronat Honorowy: Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, Urząd Lotnictwa Cywilnego

Partner bezpieczeństwa dronowego: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Więcej na: droniada.eu