Przez 3 dni, od 24 do 26 stycznia br. w ExCeL London, we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym prezentowaliśmy najnowocześniejsze polskie rozwiązania technologiczne i cyfrowe dla nauki oraz szkolnictwa wyższego. Targi Bett Show London gromadzą przedstawicieli nauki, instytucji rządowych czy dostawców innowacyjnych rozwiązań i przyciągnęły w tym roku 28,5 tysiąca uczestników i ponad 600 wystawców ze 129 krajów. Udział w Bett Show był dla nas niepowtarzalną okazją do budowania wizerunku Polski jako lidera cyfryzacyjnych i technologicznych rozwiązań w kluczowych sektorach, a także okazją do inspiracji i nawiązywania międzynarodowych kontaktów.
– Cieszę się, że tak liczna delegacja polskich firm i organizacji pozarządowych pojawia się w Londynie. Ambasada RP wspiera działalność polskich podmiotów na rynku brytyjskim również na takie sposoby. (...) Jest niezwykle istotne, aby polscy przedsiębiorcy przyjeżdżali do Londynu, aby pokazywali to, co mają najlepsze i poszukiwali tego rodzaju partnerstw, które mają szansę zaowocować kolejnymi, bardzo innowacyjnymi projektami w przyszłości – podkreślał obecny na uroczystej inauguracji polskiej strefy zastępca ambasadora RP w Londynie Bartosz Wiśniewski.
W tym roku w polskiej strefie z dumą prezentowaliśmy znakomite rozwiązania z zakresu cyfryzacji nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, tj.: Jednolity System Antyplagiatowy, cyfrowy certyfikat kwalifikacji zawodowych, portal Ludzie Nauki, a także inicjatywę Europejskie Miasto Nauki – prestiżowy tytuł przyznany w 2024 roku miastu Katowice. Premierę miała także najnowsza gra przygotowana przez Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej pn. “Lotnicy”.
Więcej o prezentowanych projektach przeczytacie tutaj.
Inspirujące spotkania i wydarzenia
Polska strefa na Bett Show w Londynie stała się miejscem wielu inspirujących spotkań, które otworzyły nowe możliwości współpracy międzynarodowej na poziomie rządowym czy biznesowym.
Podczas spotkania delegacji z Polski z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Kazachstanu – Sayasatem Nurbekiem poruszone zostały kwestie możliwej współpracy z renomowanymi polskimi uczelniami i szkołami wyższymi w zakresie kształcenia oraz podnoszenia poziomu zawodowego informatyków oraz pracowników działów nauki i edukacji cyfrowej.
Spotkanie z Ministrem Edukacji i Nauki Bułgarii prof. dr. Galinem Tsokovem i Wiceminister – Natalią Mitevą koncentrowało się wokół wspólnych wyzwań w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego i edukacji, z jakimi mierzą się nasze kraje. Goście mieli okazję zwiedzić polską strefę i zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami przez polskie firmy i organizacje.
Na polskim stoisku miała miejsce oficjalna, światowa premiera gry stworzonej przez Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej „Lotnicy”. Jej fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, a bohaterami rozgrywek są autentyczne postacie polskich lotników służących podczas II wojny światowej. Dostępny jest także moduł Dziennika, zawierający kompendium wiedzy historycznej, do której odwołuje się gra.
Podczas targów nasi przedstawiciele z Polski aktywnie uczestniczyli w spotkaniach networkingowych z czołowymi firmami technologicznymi takimi jak Google, Intel czy DELL. Spotkania te stanowiły ważny krok w budowaniu relacji biznesowych i poszerzaniu perspektyw współpracy z wiodącymi graczami na rynku technologicznym.
Innowacje z polskiego rynku
W polskiej strefie nie zabrakło również prezentacji produktów rodzimych firm i fundacji związanych z branżą EdTech. Ponad dwadzieścia polskich organizacji zaprezentowało innowacyjne rozwiązania, promując jednocześnie Polskę jako lidera w dziedzinie technologicznych rozwiązań dla nauki, szkolnictwa wyższego i edukacji. Targi BETT stanowią doskonałą okazję do wyeksponowania potencjału polskiego sektora technologicznego w obszarze edukacji i nauki, a także sprzyjają nawiązywaniu wartościowych kontaktów biznesowych.
– Nieobecni nie mają racji – naszym zdaniem niezbędna jest dzisiaj podmiotowość i możliwość prezentacji polskich produktów na tak kluczowych imprezach, jak BETT LONDON oraz wcześniejszych BETT Asia – podkreśla firma LEM.
– Dzięki tej współpracy Biuro Nowych Technologii IPN mogło przeprowadzić światową premierę najnowszego projektu gamingowego „Lotnicy – wojna w przestworzach”. Długofalowa współpraca z Centrum GovTech oraz obecność reprezentacji Biura Nowych Technologii IPN na wydarzeniu przyczyniła się do ogromnego sukcesu wspomnianej gry. W trakcie trzech dni targów grę pobrało 40 tysięcy osób z całego świata. To były nasze drugie targi Bett (...) i z ogromnym zapałem chcemy uczestniczyć w takich wydarzeniach przy współpracy z instytucjami publicznymi, ponieważ taka działalność pozwala nie tylko dotrzeć do ogromnej publiki, ale przede wszystkim promować naukowe oraz edukacyjne projekty za granicą. Poza nawiązaniem nowych kontaktów, wymianą doświadczeń mamy możliwość promowania polskiego kapitału, który jest ogromny – mówi Tobiasz Wultański, kierownik projektu w Biurze Nowych Technologii IPN.
Dziękujemy firmom i fundacjom: AKTIN, FunFloor, Mentor, MSM Studio, Soft Power, BeCREO Technologies, Agraf, FF Serwis, Eduexpert, Knoocker, Learnetic, Fundacja STEAM Polska, Photon Entertainment, Photon Education, YELLOW HOUSE EDUCATION, INTRADE GLOBAL, Futurogames, Educarium, Skriware, Eduko, Newline Interactive Polska, Nowa Szkoła, Cyber Fox, Kaminski Foundation, Learning Space za współtworzenie z nami polskiego stoiska!
Serdecznie gratulacje kierujemy do firm Photon Education oraz Aktin sp. z o. o., które podczas targów zostały wyróżnione nagrodami. Aktin otrzymał status platynowego partnera ClassVR by Avantis. Firmie Photon jury składające się z przedstawicieli British Educational Suppliers Association przyznało Kids Judge Bett Award.
Organizatorzy: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum GovTech, Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy
Partnerzy: Fundacja Edtech Polska, Instytut Pamięci Narodowej