Od 3 do 9 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie odbędzie się Droniada GZM 2024 – multidyscyplinarny konkurs technologiczny dla zespołów akademickich, któremu towarzyszy szereg wydarzeń takich jak konferencje, warsztaty i pokazy dronowe. Centrum GovTech zostało w tym roku partnerem strategicznym wydarzenia.
Droniada GZM 2024 łączy różne środowiska i pokolenia, promując budowanie relacji między technologią, nauką i biznesem, tworząc przestrzeń dla innowacji, w szczególności skupionych na dronach, robotach i przemyśle przyszłości. Inicjatywa stawia na drony jako latające roboty, teleinformatykę i systemy analizy informacji. Kładzie nacisk na przetwarzanie w chmurze, uczenie maszynowe z elementami sztucznej inteligencji i precyzję w sterowaniu maszyną.
Zapraszamy do udziału rodziny, uczniów, studentów, uczelnie, instytucje badawczo-rozwojowe, firmy związane z przemysłem 4.0 oraz innowatorów i pasjonatów.
Tegoroczna edycja Droniady składa się z sześciu ścieżek:
I. Droniada Tech by Politechnika Śląska
- 3-4 czerwca, Stadion Śląski w Chorzowie
Konferencja „Zrobotyzowana mobilność. Transport autonomiczny” poprzedzona trzema debatami, realizowanymi od 13 lutego do połowy maja o transporcie szynowym, drogowym i morskim. Zwieńczeniem tej ścieżki będzie raport ekspercki „Zrobotyzowana mobilność. Wnioski i rekomendacje rozwoju transportu autonomicznego”.
Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny dostępne na stronie organizatora
II. Droniada Challenge
- 3-9 czerwca, Pola Marsowe, Chorzów
Wyjątkowy konkurs technologiczny, w tym Turniej „Fly to Rescue” o Puchar Szefa BBN. Weźmie w nim udział 11 zespołów akademickich oraz 30 pilotów wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie organizatora
III. Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
- Luty – sierpień
wstęp do foresight rynku dronowego – cztery webinaria, Konferencja dla sektora BSP – 24 maja 2024 – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Al. Krakowska 110/114, Warszawa oraz raport „Scenariusze rozwoju rynku dronowego”.
IV. Droniada Junior by Europejskie Miasto Nauki Katowice
- 29 maja – 19 czerwca, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach oraz Liceum nr IV im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach
Turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich, w tym konkurencja o transporcie przyszłości. Zgłosiły się 43 zespoły z 21 szkół z całej Polski, łącznie 143 zawodników. - 29 maja, 9:00-16:00 – Eliminacje drużyn – Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach, ul. Zygmunta Krasińskiego 8.
- 7 czerwca, 9:00-14:00 – Finał dla 5 zespołów z każdej z kategorii wiekowych – IV LO im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach, ul. Katowicka 54
- 19 czerwca, 9:00-14:00 – Finał dla najlepszych 5 zespołów w kategorii wiekowej “Junior” – transport w mieście przyszłości – Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach, ul. Zygmunta Krasińskiego 8
Więcej informacji o turnieju na stronie organizatora
V. Droniada Expo
- 9 czerwca, 13:00-18:00, Pola Marsowe
Przez Pola Marsowe pod Stadionem Śląskim przewinie się kilkanaście tysięcy ludzi. Podczas wydarzenia odbędą się:
- prezentacje dronów, robotów, systemów zrobotyzowanego transportu,
- pokazowe konkurencje „Kopalnie marsjańskie” i „Inspekcja”,
- Wielki Test Metropolitalny,
- gra terenowa „10 z 50”, czyli: znajdź 10 miejsc w Parku Śląskim nawiązujących do Miasta Nauki na podstawie zdjęć z drona,
- Finał Turnieju „Fly to Rescue” o Puchar Szefa BBN,
- ogłoszenie wyników Droniady Challenge.
Więcej o Droniada EXPO na stronie organizatora
VI. Droniada OBLOT
- 27-29 września, lotnisko Politechniki Warszawskiej, Przasnysz
Udział w wydarzeniu to praktyczna nauka tworzenia przypadków użycia przez studenckie koła naukowe na potrzeby systemu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. W dniach 27-29 września przeprowadzony zostanie challenge na lotnisku OBLOT w Przasnyszu, obejmujący budowę strefy buforowej między strefą skażoną a bezpieczną oraz loty długodystansowe.
Zapraszamy do aktywnego udziału we wszystkich inicjatywach skupionych wokół Droniady GZM 2024 – wydarzenia stanowiącego platformę wymiany wiedzy i doświadczeń oraz miejsca prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych w dziedzinie dronów i systemów zrobotyzowanych.
Szczegóły i rejestracja:
Organizator: Instytut Mikromakro
Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Park Śląski
Główny partner tytularny: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Partner strategiczny: Centrum GovTech
Patronat Honorowy: Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, Urząd Lotnictwa Cywilnego
Partner bezpieczeństwa dronowego: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej