Strona główna
Print

Wystawa „Accelerating Science” w Warszawie

08.06.2024 - 02.07.2024

Aula Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75, Warszawa

Wstęp wolny

Visit the page of this event

Print Wydarzenia

W 2024 roku Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) obchodzi swoje 70-lecie. Z tej okazji w 6 polskich miastach można zobaczyć multimedialną wystawę poświęconą historii i odkryciom słynnego laboratorium, a także wkładowi polskich naukowców w jego działalność.

CERN to międzynarodowa instytucja, która odpowiada m.in. za takie odkrycia jak obserwacja cząstek W i Z, czy potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa. Znajduje się tam także słynny Wielki Zderzacz Hadronów LHC. Podczas sześciu wystaw chcemy zabrać odwiedzających w sam środek eksperymentów i badań naukowych, które przyniosły światu przełomową wiedzę. Przyjdź i zobacz, jak pracuje unikatowy na skalę światową zespół badaczy i jaki wpływ na jego działalność mają polscy naukowcy.

Polacy byli obecni w CERN-ie już od końca lat 50., a w 1964 roku Polska – jako jedyny kraj tzw. bloku wschodniego – uzyskała status członka obserwatora wRadzie CERN-u. W 1991 r. stała się szesnastym członkiem Organizacji iodtego czasu jesteśmy pełnoprawnym współgospodarzem największego naświecie laboratorium badań podstawowych w dziedzinie fizyki.

Interaktywna wystawa w 6 miastach Polski

Ekspozycja składa się z trzech części i przybliży odwiedzającym: ewolucję Wszechświata, podstawy fizyki cząstek, a także działalność laboratorium CERN i jego unikatowego w skali światowej kompleksu akceleratorowego. Multimedialna forma pozwoli zanurzyć się wświecie nauki – dotknąć, zobaczyć i doświadczyć fascynującego świata fizyki cząstek elementarnych. Odwiedzający zajrzą m.in. do biura fizyka teoretycznego, będzie także dostępny kącik dla dzieci.

Dzięki organizowanej przez Centrum GovTech ekspozycji towarzyszącej odwiedzający poznają wkład polskich przedsiębiorców, naukowców i wynalazców w rozwój i sukces Europejskiej Rady Badań Jądrowych. Dowiedzą się więcej m.in. o eksperymentach ALICE, COMPASS, CMS, LHCb i ATLAS czyonajnowszym osiągnięciu laboratorium – odkryciu w 2012 roku cząstkiHiggsa.

Termin wystawy:  7 czerwca – 2 lipca (wystawę będzie można zwiedzać w dni powszednie oraz w weekendy 8-9 czerwca oraz 15-16 czerwca)

Wystawie towarzyszy również szereg innych wydarzeń dodatkowych: wykładów, spotkań, dyskusji. Pełny program znajduje się na stronie: www.ifj.edu.pl/cern70pl